![]() |
Straż Bożogrobowa przy grobie Chrystusa to tradycja wielkanocna. Pełnią one asystę przy Bożym Grobie od złożenia ciała Chrystusa wieczorem w Wielki Piątek do grobu, aż do rezurekcji w Wielką Niedzielę. |
W Wiązownicy straż pełnili młodzi chłopcy, ubrani w galowe mundury strażackie z lampasami i hełmami strażackimi. Od trzech lat mundury te zostały zamienione na historyczne wojskowe z czasów Księstwa Warszawskiego. Charakteryzują się wysokim nakryciem głowy tzw. czakami do których poprzypinane są kwiaty z bibuły i papieru. Uzbrojenie stanowią piki, a dowódcy mają okolicznościowe szable.
Po zakończonej rezurekcji następuje parada całego oddziału, mała musztra i złożenie meldunku proboszczowi parafii o zakończeniu całej ceremonii. W paradnym szyku oddział udaje się do koszar, otrzymując brawa przyglądających się uczestników mszy rezurekcyjnej.
Mszę rezurekcyjną Wielkanocną odprawił ks. Prałat Adam Rejman, kazanie wygłosił ks. Witek, pieśni wielkanocne śpiewał chór parafialny. W Wielką sobotę mieszkańcy licznie odwiedzali Grób Chrystusa, by w zadumie i modlitwie modlić się , trwała adoracja przy grobie, w godzinach dopołudniowych święcono koszyczki z jedzeniem, które pojawi się w niedzielnym stole wielkanocnym. Były: babeczki, pisanki, jajeczka, sól, chrzan, kiełbasa, baranek, to wszystko ładnie udekorowane wiosennymi kwiatami. Koszyczki prezentowały się pięknie wraz z najmłodszymi uczestnikami.