|
Cmentarze, zwłaszcza w okresie Wszystkich Świętych, produkują ogromne ilości śmieci. Znicze i kwiaty lądują w tych samych kontenerach. Czy możliwy jest recykling na cmentarzu? |
W przeznaczonych do tego celu kontenerach na terenie cmentarza często brakuje miejsca i śmieci lądują poza pojemnikiem. Faktem jest, że w tym czasie śmietników jest za mało, a śmieci za dużo.
Recykling na cmentarzu
Stowarzyszenie działające na rzecz rozwoju Gminy Wiązownica zaniepokojone coroczną sytuacją na polskich cmentarzach, na kilka dni przed dniem Wszystkich Świętych, zadbało o utrzymanie czystości niektórych cmentarzy przez selektywny recykling odpadów. Główny powód był taki, aby cmentarze prezentowały się godniej, żeby wszystkie śmieci znajdowały się w śmietnikach, a nie poza nimi. Wśród pogotowia ekologicznego są młodzi artyści, którzy wykorzystują niektóre odpady i tworzą z nich piękne ozdoby.
Jak zauważyliśmy podczas recyklingu nie wystarczy zaopatrzyć cmentarze w pojemniki do segregowania odpadów, potrzebne jest też uświadomienie społeczeństwa o tym, że recykling jest ważny, a wrzucanie wszystkich śmieci do jednego kosza nie jest dobrym rozwiązaniem.
Mimo obecności pojemników do segregacji na terenie niektórych cmentarzy, większość ludzi nadal bezmyślnie wrzuca wszystkie odpady do tych samych kontenerów.
Jak poradzić sobie z zalegającymi śmieciami na cmentarzach?
Duża część odpadów pochodzących z cmentarza jest biodegradowalna dlatego mogą być one przeznaczone na kompostowanie. Biodegradowalne odpady – oprócz kompostowania – można też wykorzystać do wytwarzania cennego biogazu. Na niektórych cmentarzach naszej gminy zanim śmieci trafią na wysypisko, są segregowane przez pogotowie ekologiczne, które powstało przy Domu Kultury w Szówsku i przy świetlicy w Radawie. Z udziałem Stowarzyszenia AKTYWNI z Szówska jak również Stowarzyszenia na rzecz rozwoju Gminy Wiązownica.
autor: Małgorzata Machnicka